• OIPIP
  • Direction Lublin, ul. Czechowska 3a
  • Phone 81 536-67-66, 81 536-67-67

Zgłoś kandydatkę do konkursu Położna na Medal!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że rozpoczęła się 11 edycja konkursu Położna na Medal. Już teraz możesz zgłosić kandydaturę twojej Położnej do konkursu wchodząc na stronę https://poloznanamedal.info/zglos lub klikając przycisk “Zgłoś kandydatkę” w tym mailu.

Zapraszamy wszystkie Pacjentki i członków rodzin do zgłaszania tych Położnych, które swoją postawą i ciężką pracą zasłużyły na to szczególne wyróżnienie.

Do konkursu położne mogą zgłosić się same, a także zgłaszane są przez swoje pacjentki oraz ich rodziny. To również oni oddają głosy na nominowane położne. Oddanie głosu czy zgłoszenie do konkursu to swego rodzaju podziękowanie za zaangażowanie i empatię jaką położna obdarza rodzinę, za poświęcony czas, za zrozumienie i wysłuchanie w czasie, kiedy rodzi się wiele pytań i obaw związanych z ciążą i porodem.

Zgłoś kandydatkę, aby już dziś mogła zacząć zdobywać głosy! Tutaj możesz zobaczyć listę kandydatek i zagłosować: https://poloznanamedal.info/kandydatki

O Położna na Medal

Położna na Medal to konkurs, który co roku wyłania 3 najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne z każdego województwa. W tym roku będzie miała miejsce już 11 edycja. Historia pokazała, że nasze laureatki cieszą się ogromnym uznaniem oraz zyskują nowe szanse na rozwój. Nieodłącznym elementem kampanii Położna na Medal jest współpraca z Ambasadorkami czyli zwycięskimi położnymi, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w materiałach eksperckich w szeroko publikowanych w mediach.

Położne do udziału w konkursie można zgłaszać do 30.09.2024 r., później można tylko na nie głosować. Głosowanie trwa od 01.04.2024 r. do 31.12.2024 r.

Gorąco zachęcamy do obserwowania profili Położna na Medal na Facebook’u i Instagramie, aby być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi konkursu!

Wiadomość wysłana przez PRENATALIS SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie. Wiadomość została wysłana na zlecenie Kampanii Położna na Medal. Zgodnie z działalnością serwisu, dysponujesz prawem dostępu, zmiany, sprostowania i usuwania swoich informacji osobowych. Jeśli chcesz zrezygnować z możliwości otrzymywania wiadomości podaj swoj adres Tutaj. W przypadku pytań dotyczących prezentowanych produktów i usług, prosimy o zwracanie się bezpośrednio do reklamodawcy.

https://edukacjapacjenta.pl/programy/aktualnosci/sudocrem/nietrzymanie-moczu-jako-skutek-uboczny/#pageMain


Nietrzymanie moczu jako skutek uboczny radioterapii - perspektywa komunikacji z pacjentem

Nietrzymanie moczu, wg ICS (International Continence Society), jest to stan, w którym brak kontroli oddawania moczu powoduje problemy higieniczne, medyczne oraz społeczne. O manifestacji gubienia moczu decyduje suma doznawanych urazów mechanicznych, biochemicznych i neuronalnych, dotyczących pęcherza moczowego, cewki i/lub dna miednicy. Jednym z czynników powodujących zaburzenia mikcji u kobiet jest radioterapia stosowana w leczeniu nowotworów w obrębie miednicy mniejszej, zwłaszcza raka szyjki macicy, ponieważ promieniowanie uszkadza zarówno komórki nowotworowe oraz zdrowe. Nawet, gdy leczenie przeprowadzone jest zgodnie z najnowszymi standardami postępowania w radioterapii i zastosowaniem nowoczesnych technik dochodzi do powikłań ze strony narządów sąsiadujących z miejscem poddanym napromienianiu (moczowody, pęcherz, odbytnica). Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia powikłań po radioterapii z powodu nowotworów dróg rodnych są: starszy wiek, otyłość, wyższy stopień zaawansowania nowotworu, stany zapalne narządów miednicy, zastój moczu w drogach moczowych, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, jak również połączenie radioterapii z jednoczesną chemioterapią i/lub zabiegiem chirurgicznym. Radioterapia w obrębie miednicy wiąże się zarówno z ostrymi, jak i przewlekłymi powikłaniami. Powikłania ostre pojawiają się zazwyczaj dość prędko, ponieważ promieniowanie występuje w pierwszych tygodniach po radioterapii. U około 50-60% pacjentek w ciągu 3 tygodni od rozpoczęcia terapii w miednicach dochodzi do przekrwienia i obrzęku tkanek, ponieważ promieniowanie jonizujące uszkadzając ściany naczyń włosowatych powodują ucieczkę płynu do przestrzeni pozakomórkowej. Skutkuje to wyraźnymi objawami podrażnienia błony śluzowej pęcherza moczowego, w tym częstomoczem, bolesnym oddawaniem moczu, krwiomoczem oraz nietrzymaniem moczu. Powikłania przewlekłe rozwijają się zazwyczaj powoli, nawet po upływie miesięcy lub lat od zakończenia radioterapii. Mogą one obejmować zwłóknienie tkanek, co prowadzi do zmniejszenia pojemności pęcherza i wzrostu ciśnienia w nim, a także przewlekłe zapalenie pęcherza oraz trwałe nietrzymanie moczu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Nietrzymanie moczu jako skutek uboczny radioterapii - perspektywa komunikacji z pacjentem, dr n. med. Grażyny Stadnickiej, specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i nauczyciela akademickiego w Zakładzie Pielęgniarstwa Położniczego-Ginekologicznego w Katedrze Położnictwa i Ginekologii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Artykuł powstał w ramach programu edukacyjnego Akademia Pielęgniarstwa i Położnictwa Sudocrem Expert. Patronat honorowy nad programem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny Polskie Towarzystwo Położnych. Partnerem programu edukacyjnego jest Teva. 

Nietrzymanie moczu jako skutek uboczny radioterapii – perspektywa komunikacji z pacjentem dr n. med. Grażyna Stadnicka,Zakład Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Medyczny w Lublinie