• OIPIP
  • Direction Lublin, ul. Czechowska 3a
  • Phone 81 536-67-66, 81 536-67-67

W dniu 30 listopada br. w Collegium Maius w Lublinie odbyła się bardzo udana konferencja  Pielęgniarek, Położnych i Farmaceutów pt.: „Trudne rany – najnowsze wytyczne w zakresie terapii, antyseptyki i leczenia żywieniowego”. Był to pierwszy wspólny projekt Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie oraz Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, który zgromadził  licznych uczestników (ponad 300 osób) a to za sprawą znakomitych prelegentów, których wystąpienia charakteryzowała bardzo wysoka wartość merytoryczna i interesujący przekaz.

Uczestników, Prelegentów oraz Partnerów tego wydarzenia powitali Pani Dorota Flis Przewodnicząca ORPiP w Lublinie oraz Pan Tomasz Baj Prezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej.

Zakres tematyczny konferencji obejmował istotne w leczeniu trudnych ran obszary, prezentowane treści wzbogacone zostały o najnowsze doniesienia  naukowe oraz poparte były bogatym doświadczeniem klinicznym. Tematyka spotkania obejmowała takie zagadnienia jak:

  • Antybiotyki w leczeniu trudnych ran, niezbędny standard czy błąd w sztuce?- Najnowsze zalecenia antybiotykoterapii ogólnej i miejscowej, a także antyseptyki – wykład wygłosił Pan Piotr Łój specjalista farmacji klinicznej, Przewodniczący Zespołu ds. Antybiotykoterapii oraz Konsultant Farmacji Klinicznej i Antybiotykoterapii w WSS nr 5 im. Św. Barbary  w Sosnowcu.
  • Najnowsze zalecenia i metody leczenia trudnych ran – prezentacja Pani Renaty Cecelon mgr pielęgniarstwa z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy zawodowej, specjalisty pielęgniarstwa rodzinnego i chirurgicznego o bogatym doświadczeniu leczeniu ran w środowisku domowym.
  • Niedożywienie jako ryzyka leczenia trudnych ran – wykład Pana Piotra Kaczmarczyka farmaceuty, wykładowcy, publicysty i propagatora leczenia żywieniowego oraz prehabilitacji.

Udział w konferencji był bezpłatny, każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający uzyskanie kompetencji w zakresie terapii trudnych ran. Organizację konferencji wsparło kilka firm z branży medycznej i farmaceutycznej oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Dziękujemy za Państwa udział w tym cennym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne wspólne przedsięwzięcia.

Komunikat


Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 854) wprowadzono następujące zmiany do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, które weszły w życie z dniem 25 października 2024 r.

1. Wydłużono do 30 dni termin na przyznanie warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce jego wykonywania w podmiocie wykonującym działalność leczniczą przez okręgową radę pielęgniarek i położnych.

2. Wprowadzono wymóg wykazania się znajomością języka polskiego minimum na poziomie B1 przez pielęgniarki i położne, które uzyskały kwalifikacje poza Unią Europejską i posiadają zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby, które uzyskają zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej na podstawie wniosku złożonego do Ministra Zdrowia od dnia 25 października 2024r. będą zobowiązane do przedłożenia okręgowym radom pielęgniarek i położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w celu przyznania prawa wykonywania zawodu. Wykaz dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 ogłosi Minister Zdrowia w Biuletynie Informacji Publicznej - https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-ogloszenia-wykazu-dokumentow-poswiadczajacych-znajomosc-jezyka-polskiego-minimum-na-poziomie-b2 (link jest prawidłowy, z nieznanych nam przyczyn na jego końcu zamiast B1 umieszczono B2). Powyższa ustawa wprowadziła również stosowne przepisy przejściowe.

W myśl tych przepisów osoby, które uzyskały zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej na podstawie wniosku złożonego do dnia 24 października 2024 r. włącznie a następnie uzyskały prawo wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej będą obowiązane do przedłożenia właściwej okręgowej radzie pielęgniarek i położnych ww. dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej.

W związku z powyższym w praktyce wszystkie osoby, które miały dotychczas przyznane przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych prawo wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej na podstawie decyzji Ministra Zdrowia (warunkowe albo na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą) będą zobowiązane do złożenia dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej.

Podsumowując:

W przypadku gdy z uzasadnienia decyzji Ministra Zdrowia wynika, że ww. wniosek został złożony do Ministra Zdrowia do dnia 24 października 2024 r. po przyznaniu prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej będzie ona zobowiązana do przedłożenia okręgowej radzie pielęgniarek i położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r. pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu.

Natomiast gdy z uzasadnienia decyzji Ministra Zdrowia wynika, że ww. wniosek został złożony do Ministra Zdrowia od 25 października 2024 r. w celu przyznania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej niezbędne jest przedłożenie okręgowej radzie pielęgniarek i położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1.

Dokument do pobrania